IE 8 na Ubuntu XP 7

keemor~8 marca 2009 /Bez kategorii

Pracuję na Ubuntu i jednym z podstawowych problemów jest testowanie stron w IE. Na początku używałem ies4linux, który zakończył wsparcie na wersji IE6. Na Windows można natomiast pobrać Multiple IE.

Jeżeli chcemy sprawdzić jak strona wygląda, a nie koniecznie czy działa Javascript to można skorzystać z Browser Shots albo Net Renderer.

Później używałem wirtualnej maszyny VM Ware, na której zainstalowałem Windows XP. Ważne jest żeby aktywować Windows w Microsofcie, odpalone na wirtualnej maszynie, bo inaczej stwierdzi, że jest to inna konfiguracja sprzętowa i będzie koniecznie dzwonienie do nich na infolinię.

VMWare nie był zły. Troche wolny i mulił, ale szło pracować. Sytuacja natomiast uległa drastycznej poprawie po zainstalowaniu Virtual Box (i 4GB Ramu mówiąc prawdę), który jest po prostu rewelacyjnie prosty i szybki. Dynamicznie przydziela sobie pamięć operacyjną i wielkość dysku, do limitu, który wyznaczymy.

Do początku 2009 roku wspieraliśmy w obecnym projekcie IE6, którego nie aktualizowałem i miałem osobno IE7 Standalone. IE7 Standalone może dobrze wyświetla strony, ale niekoniecznie dobrze obsługuje Javascript. Dostawałem różne błędy, które nie występowały w natywnym IE7. Skończyło się więc na aktualizacji IE6 do 7.

I wtedy wyszedł IE8. Dzień bez walki z Microsoftem dniem straconym, więc niezrażony zainstalowałem Windows 7 na VirtualBox i w ten sposób pozyskałem IE8 Beta.

Z Betami jest dwuznacznie, bo jeśli coś nie działa, to albo jest błąd w bibliotece JS, której używasz, albo w przeglądarce, więc zalecany jest spokój, szczegółnie w przypadku IE.

Po jakimś czasie wyszedł IE8 Release Candidate 1, ale tylko na WinXP i Vista.

Poniżej IE7 na WinXP i IE8 Beta na Win7 na VirtualBoxie na Ubuntu Gutsy Gibon:
Screen

Dodaj komentarz